Allah kimdir? Allah nasıldır?

Giriş:

- onu hayvanlardan farklı kılan zaten odur; hayvanlar için Allah yok

23 Çünkü gezinirken taptığınız şeylere dikkat ettim. O zaman bir kurban yeri rastladım, üzerinde şöyle bir yazı vardı: BİLİNMEYEN TANRIYA. İşte, siz bilmeden bir şeye tapıyorsunuz, ben de şimdi size o şeyi bildirecem:

24 Dünyayı ve onun içinde her ne varsa yapmış olan bir Tanrı var. Ve O, elle yapılmış Allahevlerinde oturmuyor, çünkü zaten gökyüzü ve yeryüzünün efendisidir. 25 İnsanın elleriyle Ona hizmet edilmez, sanki Onun ihtiyacı var birhangi şeye! Hayır, O kendisi herkese hayat, soluk ve her şeyi veriyor. 26 Ve tek bir kişiden insanlığın her bir milletini çıkardı, bütün yeryüzünde otursunlar diye. Onların tarihlerine ve yaşayacak yerlerine O önceden karar verdi. 27 Maksat, Tanrıyı arasınlar, didine didine Onu bulsunlar.

“45 Ve gene, gökün krallığı güzel sedef boncuklarını arayan bir tücara benziyor. 46 Çok kıymetli bir sedef boncuğu bulunca, adam gidip varını yoğunu satmış ve o sedef boncuğunu satın almış.”

A. Allah ruhtur - Yuhanna 4:24

1. Ruh olduğu için sonsuzdur

2 . Ruh olduğu için farklıdır

Cansız bir şeyi tanımak: mesela bir balkan – Pirin balkanı – herşey senin elinde: gidip istediğin zaman araştırırsın

Bir hayvan – biraz daha zor: o senden kaçabilir

Bir insan – artık fırsatlar fifti-fifti: öbür kişi lazım seninle razı olsun

Allaha gelince – tanışma fırsatı 100% onun elinde – o lazım kendini açıklasın, yoksa onu tanıyamayız

3. Ruh olduğu için onda kuvvet var

Ruh bedenden üstündür

Yeşaya 31:3

Mısırlılar Tanrı değil, insandır, Atları da ruh değil, et ve kemiktir. RAB'bin eli kalkınca yardım eden tökezler, Yardım gören düşer, hep birlikte yok olurlar.