İsrailin kralları - 4. vaaz
Üç peygamber

Giriş:

- 1. + 2. Krallar kitaplarında en göze çarpan: çok peygamberler geçiyor

- o zamanda İsrail tarihinde en çok peygamber işlerdi: 11 tane geçiyor (Ilyas + Elişa)

- bu aslında kötü bir şey: peygamberler seslemeyen halka konuşuyorlar - Rabbin kanununa karşı gidiyorlar

- bugün de 3 tane görecez: (1) geçen hafta gördüğümüz 'Yahudan gelen peygamber' - (2) yaşlı bir peygamber - ve de: (3) Ahiya adında bir peygamber

- geçen hafta: kurbanyeri parçalanacak - külleri dökülecek - Yarovam'ın eli

A. Yahuda'dan gelen peygamber ve Yarovam

1.Krallar 13:6-9

O zaman Kral Yarovam, Allah adamına dedi ki: "Lütfen benim için dua et, Tanrın RAB'be yalvar ki, elim eski halini alsın". Tanrı adamı RAB'be yalvarınca kralın eli iyileşip eski halini aldı.

7 Kral, Allah adamına dedi: "Benimle eve kadar gel de bir şeyler ye. Sana bir hediye vereceğim." 8 Tanrı adamı, "Varlığının yarısını bile versen, seninle gelmem" diye karşılık verdi, "Burada ne yerim, ne de içerim. 9 Çünkü RAB bana buyurdu ki: 'Orada hiçbir şey yiyip içme ve gittiğin yoldan dönme"10 Böylece Allah adamı, Beyt-El'e gelmiş olduğu yoldan değil, başka bir yoldan gitti.

Matta 10:3-4

Gidin! İşte, ben sizi koyunlar gibi kurtların arasına yolluyorum. 4 Yanınıza kese, torba ya da pabuçlar almayın. Yolda iken kimseye de selam vermeyin.

- bugün her bir Mesih imanlısı bir peygamberin görevini yapıyor - o zaman bu adamdan ders alalım

- pegamberler hepsi aacık kaçıktır: insanların standartlarına uymuyorlar, sanki başka planetadan bu dünyaya düşmüşler.

1. Rabbin haberi aceledir

- Beyt-el, Yahuda sınırına yakın idi, belki 20 km. Bir kişi onu çok rahat 3 1/2 saatta yürüyebilir. Rab onu yasak etmedi yesin ve içsin, ama yemek ve içmek için bir eve girsin oyalansın diye yasak etti.

- Orası artık en kötü yabancı devlet gibi olmuştu: her ev putlarla dolu idi. Peygamber oraya girmekle sanki o putperestliğı desteklemiş olurdu.

- peygamber yolda başlarsa uzun uzun selam vermeye, ko once onun evine bir ugrayayım, ko aacik muhabbet yapalım, ko aacık yemek yapalım, baklavasını tadalım.... derken.... peygamber asıl amacını unutabilir

- Rab bizi de yolladı: "Bütün dünyaya gidin!"- o haberin aceleciliğini daha hissediyoruz mu?

2. insanların bizi kabul etmesi hiç bir şey değildir

Galatyalılar 1:10

Bu meselede kimin gönlünü yapmaya çalışıyorum - insanların mı, yoksa Allahın mı? Eger hâlâ insanların gönlünü yapmaya çalışsaydım, Mesihin hizmetçisi olamazdım.

- sanki senin firman seni gönderiyor başka firma ile anlaşma yapmaya. Nasıl bir fiyat için uğraşıyorsun? Tabii ki, senin firmana uygun olsun, bir tek o önemli - öbür insanların gönlünü yapmıyorsun, senin şefin senden memnun kalsın - o önemli

3. Rabbin işi bizim için yeterince mükafattır

- Yahuda'dan gelen peygamber hiç bir şey almadı: olamaz kral Yarovam'dan mükafat alsın - bugün onun elini iyileştiriyor, ya yarına Rab gene kötü haber yollarsa?

1.Kor 9:17

Bu işi gönüllü olarak yapmış olaydım, karşılığım olurdu. Ama eger bunu mecbur olarak yaparsam, demek bana bir vazife teslim edilmiştir.

- imanlı da sormasın: benim karşılığım ne olacak?

4. dünyanın tuzaklarından uzak kalalım

- lazımdı başka yoldan dönsün - yoksa ne olacaktı: "aa, benim de evde bir hastam var. Ona da bir el koyabilir misin?" - "Ben eşeklerimi kaybettim. Onları bana bulabilir misin?" - derken hiç anlamadan, Rabbin işi bir profesya gibi olmuş, biz artık bizi gönderen Rabbe kulak vermiyoruz, 'müşterilere' bakıyoruz

- bütün bu meselelerde Yahudadan gelen peygamber doğru davrandı - ama sonra dikkat etmedi - o da korkunç rezultat getirdi

B) Beyt-Elli Yaşlı Peygamber

1.Krallar 13:11-19

O sıralarda Beyt-El'de yaşayan yaşlı bir peygamber vardı. Çocukları gelip o gün Tanrı adamının Beyt-El'de yaptıklarını ve krala söylediklerini babalarına anlattılar. 12 Yaşlı baba, "Allah adamı hangi yoldan gitti?" diye sordu. Çocuklar ona gösterdiler.

13 Bunun üzerine yaşlı baba, "Eşeğimi hazırlayın" dedi. Çocuklar eşeğe binip 14 Tanrı adamının ardına düştü. Onun bir sakız ağacının altında buldu. O zaman sordu ona: "Yahuda'dan gelen Tanrı adamı sen misin?". Adam, "Evet, benim" diye karşılık verdi. 15 Yaşlı peygamber dedi: "Gel benimle eve gidelim, bir şeyler ye".

16 Allah adamı şöyle karşılık verdi: "Yolumdan dönüp seninle gelemem. Burada ne yerim, ne de içerim. 17 Çünkü RAB bana buyurdu ki: 'Orada hiçbir şey yiyip içme ve gittiğin yoldan dönme''"

18 Bunun üzerine yaşlı peygamber dedi: "Ben de senin gibi peygamberim. RAB'bin buyruğu üzerine bir melek bana, 'Onu evine götür ve yiyip içmesini sağla' dedi." Ne var ki yalan söyleyerek Tanrı adamını kandırdı. 19 Böylece Tanrı adamı onunla birlikte geri döndü ve evinde yiyip içmeye başladı.

- kral Yarovam'ın yapamadığını o yaşlı peygamber yaptı: gerçek Allah adamı saptırdı. Burada ne görüyoruz:

1. Rabbin işi mi, yoksa Rabbin muhabbeti mi?

- bu yaşlı peygamberin durumu: eskiden Rab onu kullanmıştı, ama Yarovam'ın krallığında sanki ona fırsat kalmadı

- bundan 130 sene önce Samuel bir 'peygamberler mektebi' açmıştı. Birçok kişiyi Rabbin yolunda eğitti - ama bu demek değil ki, Rab her zaman onların ağzından konuştu

- bu adam uzun sene susmak zorunda kaldı ve şimdi hasret kaldı gene Allah muhabbeti yapsın - ama anlamadı ki, Rabbin işi var, o daha da önemli

- bu bizim mahallede çok büyük bir tema: çok seviyoruz Allah hakkında muhabbet yapalım: kahvelerde, misafirlikte, toplantılarda...

- ama Rabbin işi için Rabbin muhabbetini bozalım .. o bize ters geliyor

- bir dereceye kadar ihtiyacımız var beraberlik yapalım - ama ondan sonra geliyor bir zaman, brakalım o rahat yuvayı ve soğuk havaya dalalım (imansızların arasında)

2. "Rab bana dedi" sözlerle yalan söylemek

- yaşlı peygamberin sanki çok kücük görünen bir hatası vardı: kötü niyeti yoktu, adama iyilik yapmaya kalktı: aacık yemek, içecek - onun neresi fena?

- iyilik için yalan söylemek bile korkunçtur, sonu ölümdür

- ama en fenası Rabbi de karıştırırsan bu işe - kendi keyifli düşüncelerini Rabbe mal edersen.

- büyük vaizler: Reinhard Bonnke - 1991 senesinde kuzey (severna) Nigeria'da Kano kasabasında büyük evangelizacia yapmak istedi - imanlılar onu uyardı: 'Buranın halkı müslüman" - gene de yaptı, Rab bana konuştu diye - birçok kişi öldürüldü

- 1999 senesinde gene Nigeriada gene toplantı yaptı - yarım milyon kişi - kalabalıkta 12 kişi ezildi, öldü

Yeremya 14:14

RAB, "Peygamberler benim adımla yalan peygamberlik ediyorlar" dedi, "Onları ne gönderdim, ne onlara buyruk verdim, ne de seslendim. Size uydurma görümlerden, falcılıktan, boş şeylerden, akıllarından geçen hayallerden söz ediyorlar.

- ya da bizim gibi küçük kişilerde: 1983'te Türkiyede Neskafe yoktu - o zaman Gırtsyaya gittik bir gün için - bir kızkardeş bize asıldı: "Bu gece rüyada gördüm: siz bana Gırtsyadan Neskafe getirdiniz"


Kol 2:18

Onlara çok iyi geliyor, kendi kendini alçaltırsınlar ve meleklere tapsınlar. Gördüğü görüntülere dayanıyorlar. Hiç sebepsiz yerde, boş boş bedence düşünceleri ile kabarıyorlar

- rüya ya da videnie bize çok ruhani görünüyor - ama çoğu vakıt kişilerin beden düşüncelerinden geliyor - Allahı karıştırmakla avtoritet kazanıyor


1.Krallar 13:20-22

20 Sofrada otururlarken, RAB, Tanrı adamını yolundan döndüren peygambere seslendi. 21 O da Yahuda'dan gelen Tanrı adamına şöyle dedi: "RAB diyor ki: 'Mademki RAB'bin sözünü dinlemedin, Tanrın RAB'bin sana verdiği buyruğa uymayıp 22 yolundan döndün; sana yiyip içme dediği yerde yiyip içtin, cesedin atalarının mezarlığına gömülmeyecek.'"

- burada çok şaşırtıcı bir şey görüyoruz: Rab yalan söyleyen peygamberin ağzından konuşuyor

- adam hem doğru peygamberi günaha sokuyor, hem Rabbin cezasını ona bildiriyor

- cezası: gurbette gömülecek - hem de çok tez olacak

1.Krallar 13:23-32

23 Tanrı adamı yiyip içtikten sonra yaşlı peygamber onun için eşeği hazırladı. 24 Tanrı adamı giderken yolda bir aslanla karşılaştı. Aslan onu oracıkta öldürdü. Eşekle aslan yere serilen cesedin yanında duruyordu. 25 Yoldan geçenler yerde yatan cesetle yanında duran aslanı gördüler. Gidip yaşlı peygamberin yaşadığı kentte gördüklerini anlattılar.

26 Tanrı adamını yolundan döndüren yaşlı peygamber olanları duyunca, şöyle dedi: "RAB'bin sözünü dinlemeyen Tanrı adamı budur. Bu yüzden RAB, sözü uyarınca, onun üzerine bir aslan gönderdi. Aslan onu parçalayıp öldürdü." Peygamber, çocuklarına, "Eşeği hazırlayın!" dedi. Çocukların hazırladığı eşeğe binip gitti. Eşekle aslanı yerde yatan Tanrı adamının cesedi başında buldu. Ancak aslan cesedi yemediği gibi eşeğe de dokunmamıştı.

- neden yalan söyleyen peygambere ceza yok, ama ona inanan peygambere ölüm cezası var?

- sanki Allah burada büyük bir haksızlık yapıyor: hangisi daha fena: Allahın adında yalan söylemek, yoksa aacık oturup ekmek yemek?

- ama Rab öyle hesap etmiyor:

3. Kime çok verildiyse, ondan çok beklenecek

Luka 13:48

Kime çok verilmişse, ondan çok şeyler de istenecek. İnsanlar kime fazla emanet ederlerse, ondan fazla da bekliyorlar.

- o eski peygamber zaten zayıf idi: ondan çok şey beklenemezdi - belki gençliğinde Rab onu kullandıydı, ama çoktan sustu

- zaten Rabbin işini yapmaya alışık biri olsaydı, Yarovam'ım yaptığına susmayacaydı

- o sustuğu için Rab mecbur kaldı, çak Yahuda'dan bir peygamberi getirsin

- onun peygamber adı var, ama aslısı çoktan kaybolmuştu

- ama Yahuda'dan gelen peygamber tetikte idi, Allahın sesine dikkat ederdi.

4. Rab senin hayatın için kime konuşacak?

- madem adam peygamber, madem Rab zaten ona konuştu, neden başka kişiye kulak astı?

- Rab ona başka iş buyurduysa, Rab aklını değiştirdiyse, direktno ona bildirmeyecek mi?

- 1993 senesinde Plovdiv'de Çingene mahallesinde büyük bir karışıklık oldu: 18 yaşında bir genç ölmüştü - evde yatarken 3 komşunun rüyasına bir adam geliyor, onlara diyor: “Çağırın imanlıları, dua etsinler, o zaman ölü öğlene kadar dirilecek”

- bazı pastorlar çok telaş içinde idiler: ölünün kalkması için dua edelim mi, etmeyelim mi

- benim cevabım: “Madem Rab istiyor, biz o ölüyü kaldıralım, o zaman neden direktno bize konuşmadı da, güya imansızların rüyasına girdi? En birinci kendi evlatlarına konuşmayacak mıi madem onlardan öyle büyük bir iman işi bekliyor?”

5. kendi imanlı hayatımız için biz sorumluyuz

1.Krallar 13:29-32

Yaşlı peygamber Tanrı adamının cesedini eşeğin sırtına attı ve ona ağıt yakıp gömmek için kendi kentine götürdü. 30 Cesedi kendi mezarına gömdü. "Ah kardeşim!" diyerek ardından ağıt yaktılar. 31 Tanrı adamını gömdükten sonra, yaşlı peygamber çocuklarına şöyle dedi: "Ben ölünce beni bu Tanrı adamının yanına gömün, kemiklerimi de onun kemiklerinin yanına koyun. 32 Çünkü onun Beyt-El'deki sunağa ve Samiriye kentlerindeki tapınma yerlerinde bulunan bütün tapınaklara karşı RAB'bin buyruğuyla yaptığı uyarılar kesinlikle yerine gelecektir.

- artık geç olmuştu - ama yaşlı adam gene de, elinden geleni yaptı: kendi mezarını ona verdi - ölümünde beraber olsunlar

- nasıl kadınlar İsanın ayaklarına parfüm sürdüler - nasıl Arimateyalı Yusuf kendi mezarını İsaya verdi

- aynı onun gibi, ölülerimiz bile şahitlik yapabilirler - İbr 11:4

"İmanla Abil Allaha daha iyi bir kurban getirdi. Ve öyle yaptı diye, Allah onun verdiklerine şahitlik yapıyor. Abil'den için bildiriliyor, doğru biri imiş. O kendisi öldü, ama iman yoluyla gene de bize konuşuyor."

- onun için ölülerimizin mezarlarına taş koyuyoruzi o taşlara da ayetler yazıyoruz , değil imansızlar gibi kendimizi övelim (“Sevgili kocasından son hediye”) - ama Rabbin adına şahitlik yapılsın diye.

C. Yarovam'ın Oğlunun Ölümü

1 Krallar 14:1-6

O sıralarda İsrail Kralı Yarovam'ın oğlu Aviya hastalandı. 2 Yarovam, karısına dedi: "Kalk, Yarovam'ın karısı olduğunu anlamamaları için kılığını değiştir, sonra Şilo'ya git/ Bu halkın kralı olacağımı bana bildiren Peygamber Ahiya orada oturuyor. 3 Ona on ekmek, birkaç çörek, bir tulum bal götür. Çocuğa ne olacağını o sana bildirecektir."

4 Yarovam'ın karısı denileni yaptı; kalkıp Şilo'ya, Ahiya'nın evine gitti. Ahiya'nın gözleri yaşlılıktan görmez olmuştu. 5 RAB, Ahiya'ya şöyle dedi: "Şimdi Yarovam'ın karısı gelecek. Hastalanan oğlunun durumunu senden soracak. Onu söylediğin gibi yanıtlayacaksın. O geldiğinde kendini sana başka biriymiş gibi gösterecek."

6 Ahiya, kapıdan içeri giren kadının ayak seslerini duyunca, "Gel, Yarovam'ın karısı!" dedi, "Neden başka kılığa giriyorsun? Sana kötü haberlerim var.

1. suçlamalar (7-9)

1 Krallar 14:7

"Git Yarovam'a de ki, İsrail'in Tanrısı RAB, 'Ben seni halkın arasından seçip kendi halkıma, İsrailliler'e önder yaptım' diyor"

- 'Krallığı Davut'un soyundan alıp sana verdim. Ama sen buyruklarıma uyan, gözümde yalnız doğru olanı yapan ve bütün yüreğiyle yollarımı izleyen kulum Davut'a benzemedin. - Senden önce yaşayanların hepsinden çok kötülük yaptın.

- Beni reddettin; kendine başka ilahlar buldun,

- dökme putlar yaparak beni öfkelendirdin.

2. cezalar (10-16)

a) Yarovam'ın evi yok olacak (10-11)

Bundan dolayı Yarovam'ın ailesini sıkıntılara sokup İsrail'de onun soyundan gelen genç yaşlı bütün erkekleri öldüreceğim. Yarovam'ın ailesini gübre yakarcasına kökünden kurutacağım. 11 Yarovam'ın ailesinden kentte ölenleri köpekler, kırda ölenleri yırtıcı kuşlar yiyecek.' RAB böyle konuştu.

- bütün erkekler ölecek ve gömülmeyecek - en büyük aşağılanma - prestipnik gibi - diriliş inanci yoktu


b) çocuğu hemen ölecek (12-13)

Sana gelince: Kalk, evine dön. Kente ayak basar basmaz çocuk ölecek.13 Bütün İsrail halkı ağıt yakıp onu gömecek. Yarovam'ın ailesinden yalnız o gömülecek. Çünkü Yarovam ailesi içinde İsrail'in Tanrısı RAB'bi hoşnut eden nitelikler yalnız onda bulundu.

- en büyük oğlu ve prens - halkın çok sevdiği ve Rabbe itaat eden biri


c) başka bir hane kral olacak (14)

RAB İsrail'e bir kral atayacak. Bu kral aynı gün Yarovam'ın ailesine son verecek. Ne zaman mı? Hemen şimdi.

- Baaşa, onun oğlu Nadav'a kafa kaldıracak - ünlü olmasından, bütün hanesinin yok olmasına kadar sade 24 sene geçti


d) bütün İsrail halkına ceza (15-16)

RAB İsrail halkını cezalandıracak. İsrail halkı suda sallanan bir kamışa dönecek. RAB onları atalarına vermiş olduğu bu iyi topraklardan söküp Fırat Irmağı'nın ötelerine dağıtacak. Çünkü Tanrıça Aşera'yı simgeleyen sütunlar dikerek RAB'bi öfkelendirdiler. 16 Yarovam'ın işlediği ve İsrail halkını sürüklediği günahlar yüzünden RAB İsrail'i terk edecek.

- Saul hiç putlara tapmadı ve reddedildi - Süleyman ancak yaşlılığında ve ara sıra

- ama Yarovam bunu hesapla yaptı, bütün halka yaptırdı ve bütün sonra gelenlere örnek braktı

17 Yarovam'ın karısı oradan ayrılıp Tirsa'ya döndü. Evinin eşiğine varınca çocuk öldü. 18 Bütün İsrail halkı, RAB'bin kulu Peygamber Ahiya aracılığıyla söylediği söz uyarınca, çocuğu gömüp onun için ağıt yaktı.

Yarovam'ın Ölümü

20 Yarovam yirmi iki yıl krallık yaptı. Ölüp atalarına kavuşunca, yerine oğlu Nadav kral oldu.

Son:

- Rab tez öfkelenmez - ama onun da granicası var - daha iyi onu denemeyelim