LAODİKYA kilisesine mektup

Kol 4:15 - Koloseliler mektubu Laodikyada da okundu

3:14 Laodikiya kasabasındaki topluluğun meleğine yaz: Amin Olan, sadikan ve hakikatçı şahit Olan, Allahın yaradılışının başı Olan, şöyle diyor:

3:15 "Ben senin işlerini biliyorum. Biliyorum, sen ne soğuksun, ne de sıcaksın. Keşke ya soğuk, ya da sıcak olaydın. 3:16 Ama madem ne soğuk ne de sıcak sade ılıksın, ben seni ağzımdan atacam.

3:17 Madem diyorsun, 'Zenginim, zenginleştim, artık bir şeye ihtiyacım yok', ve madem bilmiyorsun, ziyan ve zavallı ve fukarasın, körsün, çıplaksın

3:18 madem öyle, ben sana yol göstereyim: Benden altın satın al, hani ateşten geçmiş bir altın, öyle ki, asıl zengin olasın. Benden beyaz rubalar satın al, öyle ki, giyinmiş olasın ve ayıp olan çıplaklığın gözükmesin. Ve benden göz meylemi satın al, gözlerine süresin, öyle ki, gözlerin görsün.

3:19 Kimi seversem, onların hepsini azarlayıp sıraya sokarım. Onun için kendini toparla ve tövbe et.

3:20 Bak, ben kapıda duruyorum ve onu çalıyorum. Bir kişi sesimi işitip kapıyı açtı mı, içeri girecem ve onun yanına gelecem. O ve ben, ikimiz birlikte sofraya oturacaz.

3:21 Kim yenerse, ona verecem, benimle birlikte kral iskemleme otursun. Aynı nasıl ben de yendim ve Babamla birlikte Onun kral iskemlesine oturdum.

3:22 Kimin kulağı varsa, seslesin, Ruh topluluklara ne diyor."

(1) Tanıtma:

3:14 - "Laodikiya kasabasındaki topluluğun meleğine yaz: Amin Olan, sadikan ve hakikatçı şahit Olan, Allahın yaradılışının başı Olan, şöyle diyor:"

a) Amin olan - sadikan ve hakikatçı şahit Olan:

(b) Allahın yaradılışının başı Olan

(2) Azarlama:

3:15 "Ben senin işlerini biliyorum. Biliyorum, sen ne soğuksun, ne de sıcaksın. Keşke ya soğuk, ya da sıcak olaydın. 3:16 Ama madem ne soğuk ne de sıcak sade ılıksın, ben seni ağzımdan atacam.

(1) Ilık olmak Allaha hakarettir

(2) ılık olmak faydasız olmak demektir

(3) ılık olanlar çoook zor değişebilir

(3) Övgü:

HIC YOK !

(4) Nasıhat ve cesaret:

Açık 3:17 Madem diyorsun, 'Zenginim, zenginleştim, artık bir şeye ihtiyacım yok', ve madem bilmiyorsun, ziyan ve zavallısın, fukara, kör ve çıplaksın

"zenginim, zenginleştim, artık bir şeye ihtiyacım yok"

Açık 3:18 "madem öyle, ben sana yol göstereyim: Benden altın satın al, hani ateşten geçmiş bir altın, öyle ki, asıl zengin olasın. Benden beyaz rubalar satın al, öyle ki, giyinmiş olasın ve ayıp olan çıplaklığın gözükmesin. Ve benden göz meylemi satın al, gözlerine süresin, öyle ki, gözlerin görsün.


a. Altın

b. beyaz rubalar

c. göz meylemi

Açık 3:19 - "Kimi seversem, onların hepsini azarlayıp sıraya sokarım. Onun için kendini toparla ve tövbe et."

(5) Uyarı:

Açık 3:20 Bak, ben kapıda duruyorum ve onu çalıyorum. Bir kişi sesimi işitip kapıyı açtı mı, içeri girecem ve onun yanına gelecem. O ve ben, ikimiz birlikte sofraya oturacaz.

(6) Yenenlere söz

Açık 3:21 - "Kim yenerse, ona verecem, benimle birlikte kral iskemleme otursun. Aynı nasıl ben de yendim ve Babamla birlikte Onun kral iskemlesine oturdum.

(7) Dikkat:

Açık 3:22- Kimin kulağı varsa, seslesin, Ruh topluluklara ne diyor.