AVRUPA için dua

1. (D) Berlin
2. Kuzey Alm.
3. (D) Hannover
4. (D) Bielefeld
5. (D) Dortmund
6. (D) Duisburg
7. (D) Monchengl.
8. (D) Koln
9. (D) Frankfurt
10. (D) Saarland
11. (D) Stuttgart
12. (D) Ulm
13. (D) Nurnberg
14. (D) Ingolstadt
15. (D) Munih
16. (F) Paris
17. (F) Lyon
18. (F) Bordo
19. (F) Rouen
20. (F) Soisson
21. Danimarka
22. Ingiltere
23. Hollanda
24. Belçika
25. Isviçre
26. Avusturya
27. Ispanya
28. Yunanistan
29. Romanya
30. Moldova
1. gün: BERLIN (Almanya)

Berlin gerçekten Türklerin başkentidir - sadece Almanya'da değil, ama bütün Avrupa'da. Türkiye'nin dışında en fazla türk burada yaşıyor: 200.000 kişi türk kökenlidir. Soğuk savaş yıllarında tam Berlin duvarının dibinde bulunan Kreuzberg semti bütün Almanya'da 'küçük İstanbul' lağabıyla anılırdı.

Dua edelim:

2. gün: Kuzey Almanya

(1) Hamburg - nüfus bakımından Almanya'nın ikinci büyük kentte 92.000 türk yaşıyor. Hamburg-Mitte (merkez) ve Wilhelmsburg semtlerinde bulunan türkler için dua edelim, müjdeyi duysunlar.
Ayrıca, Harburg semtinde Bulgaristanlılardan oluşan bir topluluk var.

(2) Kiel - Hamburg'un kuzeyinde bulunan ve Danimarka sınırına kadar uzanan Schleswig-Holstein eyaletinin başkentidir. Yabancıların yoğun olarak yaşadığı Gaarden semtinde Bulgaristan türklerinden oluşan bir topluluk var. Dua edelim, Rab zamanla onları bütün Schleswig-Holstein'da yaşayan 28.000 türklere müjdelemek için kullansın.

(3) Bremen - hem kentin adı, hem de Almanya'nın en küçük eyaletinin adıdır. Bir alman kilisesinin binasında toplanan Bulgaristanlı bir topluluk var. Onların sayıca büyümesi ve aralarından daha fazla Rabbin işlerinin çıkması için dua edelim.

(4) Osnabrück - yaklaşık 180.000 kişilik bu kentte Bulgaristan türklerinden oluşan iki topluluk bulunuyor. Dua edelim ki, Bulgaristan'dan alışık olduğu kalıptan çıkıp bütün türklere (6.000 kişi) müjdelemeyi öğrensinler.

3. gün: HANNOVER

Hannover, 800.000 kişilik nüfusu ile Niedersachsen eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Hannoverliler, en temiz Almancayı konuşmakla gurur duyuyorlar: "Biz öbür Almanların yazdıkları gibi konuşuyoruz" diye belediyenin bir reklam kampanyası yapıldı. Hannover'de Türk asılı yaklaşık 40.000 kişi yaşıyor.

Dua edelim:

4. gün: BIELEFELD

Doğu Vestfalya denilen bu bölge eskiden beri İncili kiliselerinin yoğun olan bir yerdir. Bugünlerde Bielefeld ve etrafında yalaşık 70.000 türk kökenli insan yaşıyor.

Dua edelim:

5. gün: DORTMUND

Bugünlerde Dortmund en fazla futbol takımı ile ün saldıysa da, eskiden onun adını duyunca herkesin aklına kömür gelirdi. Buradan Duisburg'a kadar uzanan Ruhrgebiet bölgesi ('Ruğurgebiyt' gibi okunur), 6 milyon kişi barındıran Almanya'nın endüstriyel kalbi idi. Dolayısıyla Türkler de işçi olarak bu bölgeye akın ederdiler. Bütün eyalette türk kökenli kişilerin sayısı bir milyona yakındır.

Dua edelim:

6. gün: DUISBURG

Ruhrgebiet'in batı ucunda Ren ırmağının kıyısında bulunan Duisburg, bütün Almanya'da türklerin en yoğun yaşadığı şehir olarak meşhur oldu. En azında 70.000 kişi, yani nüfusun %12si türk kökenlidir. Buna yaklaşık 10.000 bulgar türkleri de eklenmelidir. Almanya'nın en büyük camiisi, "DİTİB Moschee" de buradadır.

Dua edelim:

7. gün: MÖNCHENGLADBACH

Ren ırmağının batısında bulunan 260.000 kişilik bu şehirde Bulgaristan türklerinden oluşan büyük bir topluluk var

Dua edelim:

8. gün: KOLN

Nüfusu bir milyon olan Köln, tarihi ta Romalıların zamanına dayanan bir şehirdir. Eski adı 'Colonia Agrippensis', kolonya sözünün kaynağıdır ('Köln suyu').

Ve Matta İncilinde geçen, bebek İsa'yı ziyaret eden yıldızbilimcilerini merak ettiyseniz, onları Köln'de bulabilirsiniz: adları Kaspar, Melhior ve Baltazar imiş, mezarları da kocaman Köln katedralında bulunurmuş ... sözde!

Dua edelim:

9. gün: FRANKFURT

Frankfurt sadece Almanya'nın değil, ama bütün Avrupa Birliği'nin finans merkezidir ('Bankfurt'). Aynı zaman Hessen eyaletinin en büyük kentidir. Birkaç yerde Bulgaristanlılardan oluşan, türkçe konuşan topluluklar var.

Dua edelim:

10. gün: MANNHEIM

Ren ve Neckar ırmaklarının kesiştiği bu bölgede 2,5 milyon kişi yaşıyor. En büyük şehirler Mannheim (nüfusu 312.000), Ludwigshafen (172.000) ve Heidelberg'dir (160.000). Mannheim'da yaklaşık 30.000 türk kökenli kişi yaşıyor.

Dua edelim:

11. gün: STUTTGART

Almanya ekonominin sembolü Mercedes otomobilleri üreten Daimler-Benz firmasının merkezi buradadır. Stuttgart bölgesinde yaklasık 3 milyon kişi yaşıyor. Berlin ve Ruhr bölgesinden sonra Türklerin en yoğun yaşadığı yer burasıdır.

Dua edelim:

12. gün: ULM

130.000 kişilik bu şehir tam Baden-Würtemberg ile Bavyera eyaletlerinin sınırında bulunuyor ve iki konuda meşhur oldu: dünyanın en yüksek kilise kulesi buradaki katedralındadır (162 m) ve dünyanın en ünlü bilim adamı, fizikçi Albert Einstein burada doğdu. Ulm'un kendisinde türk imanlılar yoksa da, etrafındaki kasabalarda iki topluluk var:

13. gün: NÜRNBERG

Nürnberg'in nüfusu bitişik şehirlerle birlikte 800.000'dir. Münih'ten sonra Bavyera'nın ikinci büyük merkezidir. Nürnberg, Almanya tarihinde çok büyük bir rol oynadı: geç Ortaçağ'da Almanya'nın en büyük ticaret merkezi idi. 1835 birinci demiryolu burada yapıldı. Ama özellikle 1935'ten sonra Nürnberg, Nazi ideolojisinin sembolü oldu. Nazi partisinin yıllık kongresleri kocaman Zeppelinfeld arenasında düzenlendi ve Yahudileri toplumdan dışlayan Nürnberg Yasaları burada verildi. Savaştan sonra Nazi partisinin suçluları Nürnberg Mahkemesinde yargılandı.

Dua edelim:

14. gün: INGOLSTADT

Audi otomobilleri, Frankenstein korku filmi ve bütün dünyayı ele geçirmeye amaçlayan gizli İlluminati örgütü - bunların ortak tarafı nedir? Üçü İngolstadt şehrinden çıktı. Nüfusu 140.000 olan bu şehir Münih'ten 80 km uzaklıkta bulunuyor.

Dua edelim:

15. gün: MÜNİH

Her yıl Münih'te düzenlenen 'Oktoberfest' bira festivalı ortalama 6 milyon ziyaretçi ile dünyanın en büyük kutlamasıdır (Mekke'ye giden hacıların sayısı ancak 3 milyondur). Her yıl yaklaşık 7,7 milyon liter bira içiliyor.

Ama Münih sadece eğlence değil, iş konusunda da bir numaradır. Şehir sınırında 1,5 milyon, bütün bölgede ise 3 milyon kişi yaşıyor. Almanya'nın en zengin ve en hızla gelişen bölge burasıdır.

Münih'te yaklaşık 70.000 türk kökenli kişi yaşıyor. Kim onlara İsa Mesih'in iyi haberini getirecek?

Dua edelim:

16. gün: PARIS

Bütün Fransa'da en azında 1 milyon, başkent Paris'in 'İle-de-France' bölgesinde ise 270.000 türk yaşıyor. Paris'in 'Val d'Oise' (Valdoaz) banliyösü %15 türk kökenlidir. Paris'in içinde özellikle 10. arondissement (semt) 'la petite Turquie' (küçük Türkiye) lağabını kazandı. Oysa Fransa'da türkçe konuşan herkes müslüman değildir. Türkiye'den göç eden Sürani, Kıldani ve Ermeni hristiyanların sayısı yüksektir.

Dua edelim:

17. gün: BORDEAUX

Dünya genelinde Bordo şehrinin adı geçerse, kişilerin aklına şarap geliyor. Fransanın en önemli bağcılık bölgesi buradadır, en pahalı şaraplar buradan geliyor. Oysa bugünkü Bordeaux, 1 milyon nüfusu ile, Fransa'nın önemli bir merkezidir.

Dua edelim:

18. gün: LYON

Fransa'nın üçüncü büyük şehri, ülkenin doğusunda Rhone ve Saon ırmaklarının birleştiği yerde bulunuyor. 1,7 milyonluk nüfusuyla önemli bir ticaret ve sanayi merkezidir. Ünlü fransız mutfağının en başarılı aşçılar da Lyonludur.

Dua edelim:

19. gün: ROUEN

Rouen, Fransa'nın kuzeyinde Normandy bölgesinde bulunuyor. Nüfusu yaklaşık 500.000'dir. En ünlü turistik yeri katedralıdır. O Fransa'nın en eski kiliselerin arasındadır. İlk bina 395 yılında yapıldı ve asırlar içinde değişik mimar stillerinde defalarca genişletildi, yıkıldı ve yeniden yapıldı.

Dua edelim:

20. gün: SOISSONS

Fransa'nın en eski şehirlerinden olan Soissons ('Soason' gibi okunur), Paris ile Belçika sınırı arasında bulunuyor. Nüfusu sadece 30.000'dir. Bunu rağmen, Fransa'da türkçe konuşan en büyük topluluk burada bulunuyor: 100'den fazla Bulgaristanlı imanlı var. Üç kişi önderlik yükünü paylaşıyor; o da başka topluluklara örnek olsun !

Dua edelim:

21. gün: DANİMARKA

Almanya'nın kuzeyinde bulunan ve İskandinav ülkelerinin en güneyi olan Danimarka'nın büfusu 5,9 milyondur. Yaklaşık 100.000 Türk bulunuyor ve böylelikle Danimarkalıdan sonra en büyük etnik grup oluşturuyorlar. Türkiye, Kıbrıs ve değişik Balkan devletlerinden yüksek yaşam standardından yararlanmak için buraya geldiler. Aralarında ancak bir avuç imanlı bulunuyor.

Dua edelim:

22. gün: İNGİLTERE

Birleşik Krallık'ta yaşayan türklerin sayısını hesaplamak kolay değil. En birinci Kıbrıs türkleri geldi. 1878 İngiltere o adayı ele geçirdikten sonra, binlerce türk buraya göç etti. Bugün onları sayısı 300.000 olarak tahmin ediliyor. Türkiye'den gelenlerin sayısı yaklaşık 200.000'dir. Balkan devletlerinden gelenlerin sayısı ise en azında 100.000'dir. Ayrıca son yıllarda başka Avrupa Birliği devletlerinden birçokları İngiltere'ye yerleşti. Demek, 'tarla büyüktür' sözü yerindedir. Daha birçok şehirlerde toplulukların kurulmasına ihtiyaç var.

Bugüne kadar türk imanlıların çoğu Londra'da bulunuyor. 4 ayrı topluluk var:

Dua edelim:

23. gün: HOLLANDA

Bütün ülkede kaç türk yaşıyor sorusuna çok farklı cevaplar veriliyor: en düşük tahmin 500.000, en yükseği ise 2 milyondur. Kesin olan şudur: Hollandalılardan sonra Türkler en kalabalık etnik gruptur.

Buna rağmen türk toplulukların ve imanlıların sayısı çok düşüktür. Hollanda gerçekten bir numaralı dua ihtiyacıdır: en azında yirmi misyonere ve on tane yeni topluluğa ihtiyaç var!

Dua edelim:

24. gün: BELÇİKA

1830 yılına kadar Belçika, Hollanda ile birlikte 'Nederland', yani 'alçak ülke' olarak bilinirdi. Oysa o yılda katolik güney bölgeler, protestan Hollanda'dan kopup ayrı bir devlet oldu.

Belçika, politik ve kültür bakımından son derece karışık bir yerdir. 3 resmi dili var: kuzeyde Hollandaca, güneyde Fransızca ve Almanya sınırında küçük bir parçada Almanca konuşuluyor.

Brüksel, sadece Belçika'nın değil, ama bütün Avrupa'nın başkenti rolü oynuyor. Hem NATO'nun, hem de Avrupa Birliği'nin merkezi buradadır. Değişik şehirlerde türkçe konuşan topluluklar bulunuyor.

Dua edelim:

25. gün: İSVİÇRE

İsviçre eskiden Avrupa'nın fakirhanesi iken, Avrupa'da yaşam standardı en yüksek olan devlettir. O da zamanla en azında 120.000 türkün buraya yerleşmelerine sebep oldu. Maddi konularda zengin olan bu türkler, maalesef ruhsal konularda çok muhtaçtırlar. Ancak birkaç yerde türkçe konuşan imanlılar var; sağlam topluluklar hiç bir yerde yok. İsviçre, Avrupa Birliği'ne üye olmadığı için, başka devletlerde olduğu gibi, Bulgaristanlı imanlılar da hemen hemen yok. Bu devletin gerçekten dualarımıza ihtiyacı vardır.

Dua edelim:

26. gün: AVUSTURYA

16. ve 17. yüzyılda Habsburg ve Osmanlı İmperatorluklarının arasında süren sayısız savaşlar başkent Viyana'yı hristiyanlık ile müslümanlığın arasındaki mücadele için bir sembol haline getirdiler. Türkler bugüne kadar "Viyana kapılarına dayandık" diyerek övünürler. Öte yandan 1683 kuşatmasından kurtulan katolik Avusturyalılar bütün Viyana şehrini Meryemana'ya adadılar.

Dua edelim:

27. gün: İSPANYA

İspanya'da türklerin sayısı çok düşük. Bütün ülkede ancak 12.000 Türk vatandaşı yaşıyor. Bulgaristan ve Romanya'dan gelenlerin sayısı daha yüksek. Birçok kişi sezonluk işçi olarak özellikle Katalonya, Murcia, Valencia ve Andalus bölgelerinde, yani Akdeniz kıyısında çalışıyorlar.

Dua edelim:

28. gün: YUNANİSTAN

Yunanistan'da türkçe konuşan üç ayrı grup var:

(1) Batı Trakya ve Makedonya bölgeleri: Selanik'ten Türkiye sınırındaki Aleksandrupolis (tr.: Dedeağaç) kasabasına kadar, Yunanistan'ın kuzeyinde yaklaşık 100.000 türk yaşıyor.

(2) Başta Atina olmak üzere, bütün devlette Bulgaristan'dan gelen işçiler bulunuyor. Aralarında birçok imanlı var. Girit adasında Bulgaristan türklerinden oluşan canlı bir topluluk vardır.

(3) Son yıllarda Türkiye'den gittikçe daha fazla kişi Erdoğan'ın baskısından kaçıp mülteci olarak Yunanistan'a geliyorlar. Çoğu Avrupa'nın başka devletlerine yerleşirse de, belli bir zaman Yunanistan'da kalıyorlar.

Dua edelim:

29. gün: ROMANYA

Romanya'daki türklerin sayısı yaklaşık 25.000'dir. Ayrıca 20.000 kadar Tatar türkleri vardır. Hükümet onları istatistiklerde ayrı olarak yazıyor. Bunların hemen hemen hepsi Karadeniz kıyısındaki Kuzey Dobruca bölgesinde, Constantia (Köstence) kentinin etrafında yaşıyor. Ancak birkaç yerde imanlılar ve topluluklar var.

Dua edelim:

30. gün: MOLDOVA

Avrupa'nın en yoksul olan bu ülke Romanya ile Ukrayna'nın ortasında bulunuyor. Burada ilginç bir halk yaşıyor: Gagavuz türkleri. Hiç bir zaman işlamiyeti kabul etmemiş, ortodoks hristiyanlığı tutuyorlar. 130.000 kişilik bu halk grubu Moldova'nın en güneyinde özerk bir bölgede yaşıyor. En büyük şehir Çadır-Lunga'dır. Orada sadece ortodoks değil, ama büyük bir Baptist kilisesi de bulunuyor.

Dua edelim: