Her zaman sevinin !

Fil 4:4-7

Giriş:

Fil mektubu SEVİNÇ mektubu olarak da biliniyor. Çünkü Pavlus hapiste olduğu halde kardeşlere her durumda sevinsinler diye kuraj veriyor

Fil 4:4-7

4 Her zaman Rab'de sevinin. Bir daha söyleyecem: sevinin.

5 Herkes görsün, ne kadar yavaşsınız. Rab yakındır.

6 Hiç bir şey için fesfese etmeyin. Ama her bir şey için dua ile ve yalvarmakla ve teşekkür etmekle istediğinizi Allaha bildirin.

7 O vakıt Allahın barışı İsa Mesihte sizin yüreklerinizi ve düşüncelerinizi kollayacak; ve o barış her anlayıştan daha yüksektir.


A. Şikayetten vazgeç, sevin

4 Her zaman Rab'de sevinin. Bir daha söyleyecem: sevinin.

1. BİR DAHA söyleyecem

Hayatimizda o kadar değişik şeyler oluyor, dikkatimiz o kadar kolay dağıtılıyor ki, Rab lazım tekrar ve tekrar bize hatırlatırsın ...

Fil 3:1

Son olarak, kardeşlerim, Rab'de sevinin. Aynı şeyi bir daha yazmaktan çekinmiyorum. Siz de daha emin olasınız.

Rom 12:12

Umut içinde sevinin! - Sıkıntı içinde dayanın! - Duada şaşmadan devam edin!

1.Selanik 5:16

Her daim sevinin! 17 Durmadakka dua edin! 18 Her meselede şükür edin! Çünkü Mesih İsa'da sizin için Allahın istediği budur.

- 3 ayet, ama aslında lazımdı tek bşr ayet olsun

- biz zayıf insanlarız. Bize kalırsa bütün gün asık suratla gezip ağlaşacaz, şikayet edecez

- Duisburg şehir merkezinde 2. Dünya Savaşından kalma bomba buldular. Almanya'da, Belçika'da sık sık oluyor. Bombalar etkisiz hale getirmek için özel komando geldi. Ama önce bütün herkesi çıkarıp bütün mahalleyi, sokakları ve yolları kapattılar - ve onu radyoda, internette, gazetelerde ilan ettiler.

- Kişilerin tepkilerini okudum: kimse yazmadı .. “Çok teşekkür ediyoruz o özel bomba komandusuna, ki kendi hayatlarına değer vermeyip tehlikeye attılar” ... yazmadılar: “İyi ki o bomba bulundu, hepimizi öldürebilirdi” ... ne yazdılar: “Off, işe geç kalacam. Bir an önce bitsin bu mesele”. ... “Off, otobanı bile kapattılar. Bak şimdi trafik nasıl sıkışacak!” ... “Off, üç saat evime giremeyecem.. Ne yapacam o zaman içinde ???”

- biz insanlar öyleyiz: sevinmiyoruz elimizde var olan güzel şeylere - ama olmayan şeylere bakıp bir eksiklik hissediyoruz.

Yasa 12:18

Siz, oğullarınız, kızlarınız, erkek ve kadın köleleriniz, kentlerinizde oturan Levililer bunları Tanrınız RAB'bin huzurunda, O'nun seçeceği yerde yiyeceksiniz. Tanrınız RAB'bin huzurunda el attığınız her işte sevinç bulacaksınız.

- Rab Musa'ya dedi: “Bir yer seçecem... çok sene sonra. O tapınakta oturacam. Ve vakıt geldi mi, senede 3 defa oraya gelip SEVİNECEKSİNİZ!

- onun için Rab bize YA'da Rabbin sofrasını verdi sevinelim diye. O lazım sevinçli br kutlama olsun - değil korku, ağır düşünceler.

2. 'RAB'DE' sevin - değil başına gelen iyiliklerden için

- demiyor sadece 'sevinin' - ama RAB'de sevinin. O ne demek olabilir? Orada özel bir anlam var...

- bazıları gözlerini dünyaya karşı kapatıp, hiç kötü haber duymak istemiyorlar. Sanki imanlı bir akvaryumda yaşıyorlar.

- insan sanki mecburdur kendi kendini karşılaştırsın: komşunun evi daha büyük, daha modern, daha süslü - onun arabası daha hızlı, onun İncil bilgisi daha geniş, ilahi söylerken onun sesi daha güzel çıkıyor ...

- çok kişi ağlaşıyorlar, şikayet ediyorlar BG'da doğdular diye. “Ah, keşke Amerikada doğsaydım, keşke bende İsviçre pasportu olsa!”

- sen var mı duyduğun bir kişi şöyle dua etsin: “Babamız, çoook şükür sana, Bangladeş'te doğmadım, ama BG'da doğdum! Binlerce teşekkür sana, bende Türk pasportu var, değil Somalia pasportu.”

- neden öyleyiz?

İncilde bir araştırma: neler için şükür edebiliriz

3. İmanlının sevinci neyle ilgili?

Rom 14:17

Çünkü Allahın krallığı yemek ve içmek demek değildir, ama doğruluk ve barış ve Kutsal Ruh'ta sevinç demektir.

2.Kor 7:4

Size çok güveniyorum, sizinle çok övünüyorum. Bütün bu sıkıntılarımızda kurajla doldum, hem de sevinçle dolup taşıyorum.

Gal 5:22

Ama Ruhun yemişi şöyle: sevgi, sevinç, barış, sabır, yavaşlık, iyilik, sadikan olmak, 23 yumuşaklık ve kendini zaptettirmek. Yok bir kanun, bu şeyleri yasak etsin.

Fil 1:25

Eminim ki, kalacam ve hepinizle devam edecem. Öyle ki, imanda büyüseniz ve sevinesiniz.

Fil 2:17-18

Ama belki de benim kanım, bir adak şarabı gibi dökülecek, sizin imanınıza bir kurban ve hizmet olsun diye. Gene de sevinecem, hem de sevincimi hepinizle paylaşacam. 18 Siz de aynı öyle sevinesiniz ve sevincinizi benimle paylaşasınız.

1.Tim 6:17

Bu hayatta zengin olanlara şöyle akıl ver: yüksek gönüllü olmasınlar, ne de zenginliğe güvenmesinler. (Ona güven olmaz). Ama yaşayan Allaha güvensinler. O bize bütün şeyleri bola gani veriyor, onlarla şen olalım diye.

İbraniler 10:34

Mapusta olanlara yakınlık gösterdiniz. Mallarınızı güpegündüz alıp götürdüler, siz de onu sevinçle karşıladınız. Çünkü bilirdiniz ki, sizin daha yüksek ve kalıcı bir malınız var.

Yakup 1:2

Kardeşlerim, türlü çeşit denemelere düştünüz mü, onu bütün sevinç sayın.

1.Petrus 4:13

Tersine, Mesihin çekilerine ne kadar ortak olursanız, o kadar sevinin. Çünkü Mesihin şanlılığı ortaya çıkacağı zaman, sevinçle coşacanız.

3.Yuh 1:4

Benim evlatlarım hakikatta yürüsünler - ondan daha büyük bir sevincim yok.

4. Şimdi başla - yaşlandın mı geç olabilir

Vaiz 12:1

Bu yüzden zor günler gelmeden, "Zevk almıyorum" diyeceğin yıllar yaklaşmadan, Güneş, ışık, ay ve yıldızlar kararmadan Ve yağmurdan sonra bulutlar geri dönmeden, Gençlik günlerinde seni yaratanı anımsa.

B. İnsanlara sinirlenme, yavaş ol

5 Herkes görsün, ne kadar yavaşsınız. Rab yakındır.

Yavaş bir kişilik imanlıya yakışıyor

1.Petrus 3:3

Siz süslenmeyin dışarıdan, mesela ördüğünüz saçlarla, astığınız altınlarla ya da giyidiğiniz rubalarla. 4 Hayır, siz yürekteki saklı kişilikle süslenin. Yavaş ve sakin bir ruhla süslenin. Öyle bir güzellik hiç solmayacak ve Allah katında çok kıymetli bir şeydir.

Erkeklere de geçerli -

Yakup 1:19-20

“Herkes seslemekte şevik olsun ama konuşmakta, hem de öfkelenmekte ağır olsun. Çünkü insanın öfkesi Allahın doğruluğunu meydana getirmez.”

Sül.Özd. 12:16

Ahmak sinirlendiğini hemen belli eder, ama yavaş bir kişi aşağılanmaya aldırmaz.

Sül.Özd. 14:29

Geç öfkelenen akıllıdır. Çabuk sinirlenen akılsızlığını gösterir.

Sül.Özd. 29:11

Akılsız hep patlamaya hazırdır, ama anlayışlı kişi öfkesini dizginler.

Sül.Özd. 18:7

Akılsızın aağzı kendisini mahveder, dudakları da canına tuzaktır.

Sül.Özd. 17:27

Anlayışlı kişi az konuşur, akıllı kişi sakin ruhludur.

Sül.Özd. 18:19

Gücenmiş kardeş surlu kentten daha zor elde edilir. Çekişme sürgülü kale kapısı gibidir.

C. Fesfese etme, dua et

6 Hiç bir şey için fesfese etmeyin. Ama her bir şey için dua ile ve yalvarmakla ve teşekkür etmekle istediğinizi Allaha bildirin.

D. Sonuç: barış - huzur - korunma

7 O vakıt Allahın barışı İsa Mesihte sizin yüreklerinizi ve düşüncelerinizi kollayacak; ve o barış her anlayıştan daha yüksektir.