2.ekleme: Benyaminlilerin günahı
Hakimler 14:1-20

Giriş:

1. Şimşon yanlış yere gitti

Hak 14:1 “Şimşon bir gün Timna'ya gitti.”

Mezmur 24:5-6

“Yalancılarla birlikte oturmadım, ikiyüzlülülerin evine girmedim. Kötülerin topluluğundan nefret ettim; Allahsızlarla beraber olmak istemedim.”

1.Kor. 7:30-31

“Ağlayanlar, ağlamamış gibi olsunlar. Sevinenler, sevinmemiş gibi olsunlar. Satın alanlar, o şeye sahip değilmiş gibi olsunlar. Ve bu dünyanın mallarını kullananlar, kendi malları değilmiş gibi kullansınlar. Çünkü bu dünyanın hali uçup gidiyor.”

2. Şimşon yanlış şeye baktı

Hakimler 14:1-3

Şimşon bir gün Timna'ya gitti. Orada Filistli bir kadın gördü.

2 Geri dönünce annesiyle babasına, "Timna'da Filistli bir kadın gördüm" dedi, "Onu hemen bana eş olarak alın."

3 Annesiyle babası ona ... karşılık verdiler. Ama Şimşon babasına, "Bana o kadını al, ondan hoşlanıyorum" dedi.

Matta 5:29-30

“Sağ gözün seni günaha soktu mu, onu çıkar at! Senin için daha iyi olacak, bedeninin bir parçası yok olsun, ne kadar bütün bedenin cendeme atılsın. Ve sağ elin seni günaha soktu mu, onu kes at! Senin için daha iyi olacak, bedeninin bir parçası yok olsun, ne kadar bütün bedenin cendeme gitsin.”

3. Şimşon ona verilen iyi akıla kulak asmadı

Hak 14:3,5

Anası ve babası ona şöyle cevap verdiler: "Akrabalarının ya da halkımızın kızları arasında kimse yok mu ki, sünnetsiz Filistliler'den kız almaya kalkıyorsun?". Ama Şimşon babasına dedi: "Bana o kadını al, ondan hoşlanıyorum" ... 5 Böylece Şimşon annesi ve babasıyla Timna'ya doğru yola koyuldu

Çıkış 34:15-16

“Ülke halkıyla herhangi bir antlaşma yapmayın.“

“Yoksa onlar başka ilahlara gönül verir, kurban keserken sizi de çağırırlar; siz de gider yersiniz. Kızlarını oğullarınıza alırsınız. Kızlar başka ilahlara gönül verirken oğullarınızı da artlarından sürükler.“

1.Kor 7:39

“Bir kadın, kocası ölünce tekrar evlenmeye serbesttir. Ama mutlaka Rab'de evlensin.”

“Böylece Şimşon annesi ve babasıyla Timna'ya doğru yola koyuldu”

4. Şimşon bildiği halde, yanlış yolda devam etti

Hakimler 14:7

“Sonra gidip kadınla konuştu ve ondan çok hoşlandı.”

Açık 3:20

“Bak, ben kapıda duruyorum ve onu çalıyorum. Bir kişi sesimi işitip kapıyı açtı mı, içeri girecem ve onun yanına gelecem.”

5. Şimşon verdiği sözünü unuttu


Hakimler 14:5

“Böylece Şimşon annesi ve babasıyla Timna'ya doğru yola koyuldu. Timna bağlarına vardıklarında, genç bir aslan kükreyerek Şimşon'un karşısına çıktı. 6 Şimşon üzerine inen RAB'bin Ruhu'yla güçlendi ve aslanı bir keçi yavrusu parçalar gibi çıplak elle parçaladı. Ama yaptığını ne annesine ne de babasına bildirmedi.”

Hak 14:8

“Bir süre sonra kadınla evlenmek üzere yine Timna'ya giderken, aslanın leşini görmek için yoldan saptı. Bir arı sürüsünün aslanın leşini kovana çevirdiğini gördü. 9 Kovandaki balı avuçlarına doldurdu, yiye yiye oradan uzaklaştı. Annesiyle babasının yanına varınca baldan onlara da verdi, onlar da yedi. Ama balı aslanın leşinden aldığını söylemedi.”

Hakimler 14:10

“Babası kadını görmeye gidince, Şimşon da damat geleneğine uyarak orada bir şölen düzenledi. 11 Filistliler onu görünce ona eşlik etmek üzere otuz genç getirdiler.”

6. Şimşon kendi zayıflığını anlayamadı

Hakimler 14:12-18

Şimşon onlara, "Size bir bilmece sorayım" dedi, "Yedi günü içinde kesin cevabı bulup bana bildirirseniz, size otuz kat fıstan, otuz takım da manto vereceğim. 13 Ama bilmeceyi çözemezseniz, o zaman da siz bana otuz kat fıstan otuz takım üst giysi vereceksiniz." Ona, "Seni dinliyoruz" dediler, "Söyle bakalım bilmeceni."

14 Şimşon, "Yiyenden yiyecek, Güçlüden tatlı çıktı" dedi. Üç gün geçtiyse de bilmeceyi çözemediler.

15 Dördüncü gün gençler Şimşon'un karısına, "Kocanı kandır da bize bilmecenin yanıtını versin" dediler, "Yoksa, seni de babanın evini de yakarız. Bizi soymak için mi buraya çağırdınız?"

16 Şimşon'un karısı ağlayarak ona dedi: "Benden nefret ediyorsun, beni sevmiyorsun. Vatandaşlarıma bir bilmece sordun, cevabını bana söylemedin." Şimşon karısına, "Bak" dedi, "Anneme babama bile söylemedim, sana mı söyleyeceğim?"

17 Kadın şölen boyunca yedi gün ağlayıp durdu. Kadının sürekli sıkıştırması üzerine Şimşon yedinci gün bilmecenin cevabını ona söyledi. Kadın da cevabı vatandaşlarına iletti.

18 Yedinci gün, gün batmadan kasabadan gençler Şimşon'a geldiler. "Baldan tatlı, Aslandan güçlü ne var?" dediler. Şimşon, "Benim danamla çift sürmüş olmasaydınız, bilmecemi çözemezdiniz" diye karşılık verdi.


7. Şimşon tövbe edeceğine intikam aldı

Hakimler 14:19-20

RAB'bin Ruhu üzerine inince güçlenen Şimşon Aşkelon'a gitti; otuz kişi vurup mallarını yağmaladı, giysilerini de bilmeceyi çözenlere verdi. Öfkeden kudurmuş bir halde babasının evine döndü.

20 Şimşon'un karısı ise Şimşon'a eşlik eden arkadaşına verildi.”SON: